Baza wiedzy
Problemy z zajściem w ciążę

Problemy z zajściem w ciążę

Zajście w ciążę nie jest tak łatwą sprawą jak mogłoby się wydawać.

Mimo że wiele par marzy o posiadaniu własnego dziecka, często zdarza się, że starania nie przynoszą żadnych efektów. Taka sytuacja często rodzi smutek, przygnębienie, frustrację, stres lub obwinianie siebie bądź partnera. Należy pamiętać, że ten przykry kłopot, który niekiedy staje się osobistym dramatem, może być związany zarówno z kłopotami zdrowotnymi mężczyzny, kobiety, jak i obojga partnerów. Według specjalistów - w większości przypadków nie ma powodu do zmartwień. Dużo zależy od tego, jak długo para stara się o dziecko. U około 80% par dochodzi do poczęcia po sześciu miesiącach starań, a odsetek wciąż wynosi aż 90% po 12 miesiącach prób. Te dane odnoszą się do par, które w każdym miesiącu w stosownym momencie uprawiały seks bez zabezpieczenia. Dlatego przyjmuje się, że do lekarza należy się wybrać, kiedy w ciążę nie zachodzi się mimo regularnych stosunków w odpowiednim czasie przez okres jednego roku od powzięcia decyzji o posiadaniu potomstwa. Ten „odpowiedni” czas to dni płodne, które ciężko wyliczyć np. gdy kobieta ma nieregularny okres itp. Na szczęście już w domowym zaciszu można sprawdzić, kiedy będzie ten właściwy moment na starania się o dziecko.

Owulacyjny LH test

Owulacyjny LH test to w pełni profesjonalny, diagnostyczny test paskowy do domowego użytku, wykrywający tzw. pik LH, czyli nagły skok stężenia hormonu luteinizującego w moczu kobiety (minimum 30 mIU/ml), poprzedzający owulację, który wyznacza najbardziej odpowiedni moment na poczęcie w całym cyklu miesięcznym kobiety. Po uzyskaniu pozytywnego wyniku testu najbliższe 24-36 godzin należy wykorzystać na staranie się o dziecko, ponieważ właśnie wtedy jest największa szansa na zapłodnienie.



Samo przeprowadzenie testu jest proste i błyskawiczne. Należy jedynie pobrać próbki moczu do suchego i czystego pojemnika, a następnie zanurzyć w nim pasek testowy. Wyniki pojawia się po 5 minutach. Przed zrobieniem testu owulacyjnego koniecznie należy zapoznać się z dołączoną do opakowania ulotką. Opakowanie zawiera aż 5 testów LH, umożliwiających przeprowadzenie 5 niezależnych badań. LH TEST należy przeprowadzać zawsze o tej samej godzinie. Dzięki zapisanym wynikom można stworzyć kalendarz dni płodnych, który ułatwi staranie się o wymarzone dziecko. Jeżeli bezowocne próby trwają ok. 12 miesięcy, wiele wskazuje na problemy z niepłodnością. Warto zaznaczyć, że niepłodność i bezpłodność to dwa różne pojęcia.

undefined

Niepłodność a bezpłodność
Niepłodność to stan przejściowy, który objawia się problemami z zajściem w ciążę i może zostać wyleczona.

Z kolei bezpłodność to stan permanentny i całkowicie uniemożliwiający poczęcie dziecka. Wśród przyczyn bezpłodności u kobiety wymienia się m.in. przedwczesną menopauzę, brak macicy lub jajników. Warto zaznaczyć, że chodzi o obydwa jajniki, ponieważ są szanse na zajście w ciążę przy jednym jajniku i jednym jajowodzie po tej samej stronie. Przyczyną mogą być też niewykształcone jajowody lub podwójna szyjka macicy. Wady te powstają w okresie życia płodowego i mogą uniemożliwiać zapłodnienie lub zagnieżdżenie się zapłodnionej komórki jajowej w jamie macicy. Natomiast u mężczyzn jest to brak jąder i trwałe uszkodzenia nasieniowodów.

Według Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego z niepłodnością zmaga się aż 1,5 miliona polskich par. Każdego roku dotyka ona coraz więcej osób na świecie, dlatego stanowi już to problem cywilizacyjny.

Niepłodność u kobiet

Za trudności z zajściem w ciążę może odpowiadać również wiek. Kobiety po 35 roku życia i mężczyźni po 40 mogą mieć więcej problemów z poczęciem niż osoby młodsze. W przypadku kobiet wraz z wiekiem zmniejsza się częstotliwość owulacji i jej jakość. Nawet jeśli kobieta ma owulację w każdym miesiącu, jej jajeczka i hormony mogą nie być już wystarczająco dobrej jakości, by doszło do zapłodnienia. Źródłem problemu może być również nieregularna owulacja. Ta przypadłość dotyka nawet 25-30% pań, które nie mogą zajść w ciążę. Wiele kobiet ma też problem z endometriozą, wadami budowy macicy lub niedrożnością jajowodów, która najczęściej wynika z przebytych przez kobiety stanów zapalnych dróg rodnych. Zrosty powstałe w niedrożnych jajowodach odcinają plemnikom drogę do komórki jajowej. Niepłodność może wynikać też z działania systemu immunologicznego – polega ona na tym, że układ odpornościowy kobiety rozpoznaje męskie nasienie jako obce białko i wysyła w jego kierunku przeciwciała, które skutecznie je niszczą. Czasami niepłodność spowodowana jest np. niezdiagnozowaną cukrzycą lub chorobą tarczycy. Zajście w ciążę mogą utrudniać także niezdiagnozowane choroby przenoszone drogą płciową lub problemy hormonalne tj. niedobór żeńskich hormonów płciowych (estrogenu i progesteronu) lub nadmierne wydzielanie męskiego hormonu (testosteronu). Przyczyną bezowulacyjnych cykli, a także zaniku miesiączki może być też stres.

Niepłodność u mężczyzn

Problemy z płodnością mogą mieć również mężczyźni. Według danych statystycznych u 20-30% par to niepłodność mężczyzny powoduje trudności z zajściem w ciążę. W większości przypadków przyczyną niepłodności u mężczyzn jest słabej jakości sperma. Co ciekawe, norma prawidłowych plemników drastycznie spada. Obecnie według WHO wynosi ona 14 mln plemników na 1 ml nasienia. Natomiast dawniej (ok. 50 lat temu) normą była zawartość od 40 do 60 mln plemników w 1 ml nasienia. Do pozostałych przyczyn należą: przedwczesny wytrysk, zaburzenia erekcji, impotencja, stosowanie sterydów anabolicznych, choroby i urazy jąder, a także niektóre zaburzenia genetyczne (np. zespół Klinefeltera).

Niepłodność u kobiet i mężczyzn

Warto wiedzieć, że problemy z poczęciem dziecka mogą być uwarunkowane zdrowotnie lub też wynikać ze złego stylu i trybu życia. Do czynników ryzyka wpływających na problemy z zajściem w ciążę zarówno u kobiet, jak i mężczyzn zalicza się również: niehigieniczny tryb życia, cukrzycę, nadwagę, otyłość, choroby przenoszone drogą płciową (np. chlamydioza), nadużywanie alkoholu, palenie papierosów, przyjmowanie narkotyków, stres i wpływ środowiska (ekspozycja na metale ciężkie, pestycydy, chemizacja itp.).

Problemy z zajściem w ciążę – od czego zacząć?
Należy zwrócić się do lekarza, który zdiagnozuje problem i pokieruje leczeniem. Metod leczenia niepłodności jest całkiem sporo. Wybór skutecznej metody powinien być adekwatny do stopnia zaawansowania problemu z zajściem w ciążę. Można skorzystać m.in. z indukcji owulacyjnej (stymulacji owulacji) lub zapłodnienia pozaustrojowego in vitro. Istnieje mnóstwo placówek medycznych, które specjalizują się w leczeniu niepłodności. Medycyna wciąż idzie naprzód i nie warto tracić nadziei na posiadanie potomstwa.

Pink Test ciążowy strumieniowy super czuły

A co gdy zaczynamy się źle czuć i spóźnia nam się okres? Zanim wybierzemy się do lekarza warto wykonać np. Pink Test ciążowy strumieniowy super czuły. Ten innowacyjny produkt pozwala w szybki oraz wysoce dokładny sposób wykryć ciążę już po 6 dniach od zapłodnienia. Został stworzony w taki sposób, aby skutecznie wykrywać hCG - hormon, który występuje w moczu kobiet w ciąży. Dostępny w wielu aptekach test jest bardzo łatwy w obsłudze i nie wymaga zbierania moczu w pojemnik. Dlatego jest łatwy i szybki do wykonania.