Baza wiedzy
Objawy ciąży

Objawy ciąży

Przebieg ciąży to kwestia indywidualna

Pierwsze objawy ciąży to sygnał, że trzeba bardziej zadbać o siebie, zmienić nawyki i tryb życia, a także zacząć przygotowywać się do bycia mamą. Początek ciąży przebiega u każdej kobiety inaczej, jest to kwestia dość indywidualna.
Pierwsze symptomy zależą od różnych czynników i dlatego mogą być odmienne. Wiele pań wskaże inne oznaki. Dobra znajomość własnego organizmu i świadomość zmian, które mogą wystąpić, wpływa na wcześniejsze zorientowanie się, czy faktycznie jesteś w ciąży.

Warto też dodać, że nie każda ciąża przebiega tak samo i daje te same oznaki. Druga lub trzecia może dawać inne objawy niż pierwsza. Początek ciąży to pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Ta informacja to baza, by obliczyć przybliżony termin porodu. Do zapłodnienia dochodzi około dwóch tygodni wcześniej.



Pierwsze objawy ciąży

Pierwszy trymestr rozpoczyna się z pierwszym dniem ostatniej miesiączki i trwa przez 12 tygodni. To okres dużych zmian w organizmie i początek przygotowań do nowej życiowej roli. Wczesne objawy mogą być zauważalne nawet kilkanaście dni po zapłodnieniu.

Do pierwszych symptomów ciąży zalicza się między innymi zatrzymanie miesiączki, zmiany w narządach płciowych, mdłości poranne lub wieczorne, ból w podbrzuszu, zgagę i wzdęcia, wzmożone wydzielanie gęstego śluzu, omdlenia, zawroty głowy, zaparcia, senność, częstomocz, wzrost temperatury, a także powiększenie się piersi oraz tkliwość i ból sutków.

Do innych symptomów zaliczamy na przykład podwyższoną temperaturę ciała, pokarmowe zachcianki i fanaberie, częstomocz oraz nadwrażliwość na zapachy, a także obrzęki i skłonność do gromadzenia wody.

Opóźnienie lub brak miesiączki. To pierwszy sygnał, który przywodzi na myśl ciążę. Jednak przyczyny braku lub spóźniania się okresu mogą być różne. Często jest to problem pań intensywnie uprawiających sport i dużych obciążeń na siłowni. Brak okresu może być wywołany także ciężką pracą fizyczną, podróżą, chronicznym stresem lub restrykcyjną dietą i przyjmowaniem zbyt małej liczby kalorii w ciągu dnia.

By mieć pewność, można sięgnąć po test ciążowy oraz wykonać test hormonu beta-hCG z krwi1, którego ilość w organizmie szybko rośnie od momentu zagnieżdżenia się zarodka w ściance macicy. To badanie diagnostyczne, które charakteryzuje się wyższą czułością w porównaniu z domowymi testami ciążowymi. Warto także wybrać się na konsultację ginekologiczną. Może mieć też związek z zaburzeniami hormonalnymi, dlatego warto sprawdzić to u endokrynologa.

Mdłości i wymioty. Jest to zjawisko powszechne, występujące u większości kobiet w pierwszym trymestrze ciąży. Ich powodem są hormony ciążowe oraz ich wysoki poziom we krwi. Wynikają z huśtawki hormonalnej, której doświadcza ciało. Zwykle pojawiają się między czwartym a szóstym tygodniem ciąży, a także około ósmego tygodnia.

Mogą znacząco obniżać komfort życia. Pomocne jest prawidłowe nawodnienie organizmu. Zaleca się, by w ciąży pić około 2 lub 3 litrów płynów dziennie2.

Ból w podbrzuszu. Na wczesnym etapie ciąży może wskazywać rozrost macicy, która szybko zaczyna dostosowywać się do płodu i jego potrzeb. Ból może też być objawem zagrażającego ciąży poronienia. Bóle brzucha mogą oznaczać infekcję układu moczowo-płciowego. Niezbędne jest wtedy wykonanie badania moczu, posiewu moczu oraz profilaktycznie badania USG. Warto wykonywać różne ćwiczenia dna miednicy3, także wcześniej, przed zajściem w ciążę.

Częste oddawanie moczu. Częstomocz to również częsta przypadłość kobiet w ciąży. Pojawia się zwykle około szóstego lub ósmego tygodnia po zapłodnieniu. To zwykle kwestia poziomu hormonów, ale może też oznaczać różne choroby – jak cukrzycę czy infekcję dróg moczowych.

Zgaga. Gdy macica powiększa się, przyczynia się także do zmiany położenia jelit oraz żołądka. Zgaga w ciąży, czyli uczucie przykrego pieczenia za mostkiem, to wynik zmniejszenia się wydolności dolnego zwieracza przełyku. Unikaj kawy, czekolady i mięty oraz wyrobów o wysokiej zawartości tłuszczu. Doraźnie może pomóc wypicie szklanki mleka.

Śluz. Zmiany hormonalne u ciężarnej kobiety przyczyniają się też do zmiany ilości wydzieliny z pochwy. Jest to naturalne zjawisko, które zabezpiecza przed drobnoustrojami. Na początku ciąży śluz ma kolor biały albo lekko żółty. Gdy jest go więcej, jest to wynik wzmożonej produkcji estrogenów oraz szybszego przepływu krwi w okolicy narządów rodnych.

Jeżeli ma inny kolor oraz konsystencję albo niepokojący zapach, trzeba udać się do lekarza, bo mogą być oznakami infekcji dróg rodnych lub ew. nieprawidłowości w rozwoju płodu4 lub w obrębie łożyska.

Plamienie. Krwawienie implantacyjne to często efekt zagnieżdżenia zarodka w macicy. Zwykle występuje około tygodnia po zapłodnieniu. Lekarze rekomendują, by w tym czasie ograniczyć aktywność zarówno sportową5, jak i seksualną. W razie obfitego krwawienia i obaw trzeba jak najszybciej wybrać się do lekarza.

Chroniczne zmęczenie i senność. Ciągłe przemęczenie, apatia i potrzeba snu to kolejne zjawisko naturalne w ciąży. Zwykle kobieta zaczyna odczuwać zmęczenie i uczucie znużenia około ósmego tygodnia ciąży. Znaczną część składników odżywczych i energii trzeba po prostu podzielić na dwa organizmy6.

Drugim powodem są zmiany neurohormonalne, które wpływają na wahania nastroju, niepokój oraz rozdrażnienie. Czasami są to także zaburzenia snu i problemy z zasypianiem. Wiele kobiet doświadcza wtedy chwiejności emocjonalnej. Zwykle sytuacja wraca do normy na początku drugiego trymestru. Kobieta odzyskuje równowagę psychiczną oraz ma energię do działania7. Nagle promienieje, ma więcej energii i czuje się wspaniale.


1 Zobacz także: https://diag.pl/pacjent/artykuly/wczesne-objawy-ciazy-jak-rozpoznac-ciaze/.
2 Czytaj także: A. Dziura, M. Girtler, K. Falkiewicz, Viviana Cieślak-Kałuża, 2021, Zdrowa dieta przyszłej mamy.
3 Zobacz: B. Calais-Germain, 2021, Dno miednicy – ciąża, poród, połóg. Anatomia i ćwiczenia.
4 Sprawdź: K. Czajkowski, 2009, Diagnostyka i terapia porodu przedwczesnego, str. 165-168. Dostęp: http://www.neurocentrum.pl/dcten/wp-content/uploads/ga%C5%82%C4%85zka_i1p2.pdf. 
5 Zobacz: L. Ostrowska, U. Karecka, 2017, Wpływ diety i aktywności fizycznej na płodność kobiet, „Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu”.
6 Czytaj: Czytaj także: A. Dziura, M. Girtler, K. Falkiewicz, Viviana Cieślak-Kałuża, 2021, Zdrowa dieta przyszłej mamy. 
7 Porównaj: E. Lichtenberg-Kokoszka, E. Janiuk, J. Dzierżanowski, 2011, Ciąża czy stan błogosławiony. 

Podsumowanie

Ciąża w każdym przypadku może przebiegać inaczej i dawać inne symptomy. U jednej przyszłej mamy objawów występuje mniej, a u innej będzie to długa lista. Inne jest też ich nasilenie i dokuczliwość. Znając możliwe pierwsze objawy, możesz szybciej zorientować się, że zaszłaś w ciążę. To znak, by wdrożyć ważne zmiany w swoim trybie życia – dla siebie i dla malucha.